مقاطع فولادی دوبل، جعبه ای و نبشی و ناودانی، مقاطع فولادی پرکاربرد در صنعت برج سازی
مقاطع فولادی دوبل، جعبه ای و نبشی و ناودانی، مقاطع فولادی پرکاربرد در صنعت برج سازی

مقاطع فولادی دوبل، جعبه ای و نبشی و ناودانی، مقاطع فولادی پرکاربرد در صنعت برج سازی، مقاطع فولادی همان محصولات فولادی هستند که با آلیاژ های متفاوت برای ساخت انواع سازها و برج‌ ها استفاده میشوند. هر محصول فولادی، با ترکیب عناصر فولادی متفاوتی تولید میشود و به همین سبب، کاربرد و خاصیت خاصی دارد. یکی از این مقاطع پرکاربرد، تیرآهن های فولادی است. ما در این مطلب به بررسی ویژگی های این مقاطع فولادی پرداخته ایم. با ما همراه باشید.

انواع مقاطع فولادی دوبل

این مقاطع با اتصال دو مقطع فولادی IPE و IPB تولید میشوند؛ روش اتصال این دو مقطع، انواع جوش‌کاری است. مقاطع فولادی دوبل به دو شکل کلی تولید میشوند:

  • مقاطع فولادی دوبل پا باز

این مقاطع، با فاصله ‌ای معین از یک‌دیگر قرار میگیرند و به‌وسیله بسط ‌ها و ورق‌ های فولادی به هم متصل میشوند.

  • مقاطع فولادی دوبل پا بسته

در این روش نیز مقاطع فولادی با بسط ها و ورق‌ های فولادی به هم متصل میشوند، اما هیچ فاصله ‌ای میان‌ آنها نیست و دو مقطع دقیقا به هم چسبیده ‌اند.

ویژگی‌های مقاطع فولادی دوبل در برج سازی

مهم‌ترین دلیل اتصال دو مقطع فولاد به یکدیگر، رفع عیوب هر مقطع و افزایش استحکام و مقاومت آن‌ هاست. کارشناسان با رفع مشکل مساحت و سختی کم مقاطع، ضعف مقاطع فلزی IPE و IPB را از بین میبرند و آن‌ ها برای ساخت و ساز آماده میکنند.

با توجه به نکات بالا، مقاطع فولادی دوبل معمولا در ستون سازه‌ های فولادی به کار میروند و موجب افزایش استحکام آن‌ها میشوند. گفتنی است که این مقاطع مگر در موارد بسیار خاص، کاربردی در تیرها ندارد.

مقاطع فولادی جعبه ‌ای یا باکس ‌شکل

با کنار هم قرار دادن چهار ورق فولادی یک مقطع فولادی جعبه ‌ای به وجود می‌آید. مقاطع فولادی جعبه ‌ای یا باکس ‌شکل به صورت انحصاری در ساخت ستون‌ ها استفاده میشوند.

ویژگی‌های مقاطع فولادی جعبه‌ای یا باکس‌شکل در برج سازی:

کمانش و خم‌شدگی مقاطع فولادی باکس بسیار کم است و این مسئله، ویژگی مثبت برجسته ‌ای برای این محصول فولاد میباشد. مقاطع فولادی جعبه‌ ای با باکس ‌شکل مقاومت و استحکام ساختمان را در برابر زلزله ها افزایش میدهد و انتخاب مناسبی برای شهر های زلزله‌خیز است.

مقاطع فولادی نبشی و ناودانی

ناودانی و نبشی دو نوع از مقاطع فولادی پروفیلی هستند که در ساختمان سازی بسیار کارآمداند. این مقاطع فولادی در انواع متعددی تولید میشوند و هرکدام مزیت و ویژگی مثبت مخصوص به خود را دارند. ناودانی محصول ورق‌های نورد گرم است و پس از آن با فرآیند گالوانیزاسیون در برابر رطوبت و خوردگی ایمن میشود.

ویژگی‌های مقاطع فلزی نبشی و ناودانی در برج سازی:

ناودانی  و نبشی ‌ها در وزن و ابعاد متعددی تولید میشوند، تا در مصارف و قسمت ‌های متفاوتی به کار بروند. این مقاطع به دو شکل کلی دوبل یا یا تک به بازار عرضه میشوند. موارد زیر، مهم ‌ترین کاربرد های انواع ناودانی و نبشی است:

  • برای مهاربند های ساختمان
  • برای انواع بادبند
  • برای انواع تیرها
  • برای خرپا