راهنمای چیدمان کوله سفر و کوه نوردی، با وجود هر آن‌چه از سفر در پندارمان داریم و هر سفری که در پیش خواهیم داشت، در پایان سلامت جسم و روح  است که بانی تثبیت خاطره‌ی خوش سفر است. نکته‌ی مهم در حفظ سلامت در سفر، داشتن کوله‌پشتی مناسب و چیدمان صحیح آن است. لازمه‌ی چیدمان صحیح، تقسیم مناسب وزن روی بخش‌های مختلف بدن،  با توجه به توانایی اعضای بدن در تحمل وزن است. گردن، ستون مهره‌ها،‌کمر و قسمت‌های دیگر بدن باید  وزن و فشاری متناسب با توانایی‌شان تحمل کنند که بعد از سفر بدن‌تان دچار آسیب نشود. برای حفظ سلامت‌تان در سفر، این مقاله را بخوانید؛ یک راهنمای دقیق برای کوله‌چینی در سفر همراه با پیشنهاد و معرفی کالاهایی که می‌توانید برای یک طبیعت‌گردی یا کمپینگ همراه خود ببرید تا سفر سالم و لذت‌بخشی داشته باشید.

برای چیدمان کوله‌‌ی سفرمان باید کالاهایی را که در آن قرار می‌دهیم به چهار گروه سبک، سنگین، تعدد مصرف کم و تعدد مصرف زیاد تقسیم کنیم.
سبک : کلیه‌ی کالاها با وزن سبک مثل بادگیر
سنگین: کلیه‌ی کالاها با وزن سنگین مثل اجاق سفری، ظروف غذا، مایعات ( آب ) و …
تعدد مصرف زیاد: قمقمه‌ی آب
تعدد مصرف کم: کیسه‌ی خواب
با در نظر گرفتن این قراردادها فضای کوله پشتی خود را به چهار بخش تقسیم کنید. در صورتی‌که کوله پشتی شما دارای در مجزا است، در  را به عنوان یک بخش دیگر در نظر بگیرید.

بخش‌های کوله را به این ترتیب تقسیم کنید:
۱ – در کوله
۲- بالای کوله
۳ – قسمت میانی کوله‌ی جلو (به سمت بدن)
۴ – قسمت میانی کوله‌ی عقب (به سمت بیرون)
۵-  پایین کوله
۶ – جیب‌های بیرونی (کناری)
۷-  فضای بیرونی (پشت کوله)

در کوله:

در این قسمت می‌توانید کالاهای با مصرف زیاد، ضروری و ترجیحا سبک و نهایتا نسبتا سنگین و در عین حال کم‌حجم برای چیدمان را قرار دهید. کالاهایی مثل دستکش، چراغ قوه‌ی کوچک یا هد‌لایت، خوراکی کوچک و پرکالری اما کم‌حجم. توجه داشته باشید که اگر درکوله سنگین شود، با توجه به میزان نوسان در حین حرکت و نزدیکی به مهره‌های گردن، احتمال وارد آمدن فشار و آسیب به مهره‌های گردن بالا می‌رود.

بالای کوله:

محل کالای سبک نسبتا حجیم و در عین حال با احتمال مصرف در حین حرکت؛ کالاهایی مثل بادگیر ، بارانی و …

قسمت میانی کوله جلو (به سمت بدن):

با توجه به این‌که این ناحیه نزدیک‌ترین نقطه با سطح اتکای بالا به بدن است، مناسب‌ترین محل برای قرارگیری سنگین‌ترین تجهیزات با مصرف کم در کمپ‌ها است. در این قسمت می‌توانید ظروف غذا، مواد غذایی و کیسه آب  را که در اکثر کوله‌پشتی‌ها در همین محل تعبیه شده است، قرار دهید.

قسمت میانی کوله‌ی عقب (به سمت بیرون):

کالاهای سبک با مورد مصرف محدود؛ کالاهایی مثل لباس گرم، لباس جای‌گزین، کیف کمک‌های اولیه

پایین کوله:

محل قرارگیری کیسه خواب با مصرف محدود در زمان استراحت در کمپ و اغلب با دسترسی مجزا برای سهولت خروج

فضاهای بیرونی:

فضاهای بیرونی کوله‌پشتی اعم از جیب‌های کناری و محل قرار‌گیری عصای کوه‌نوردی و …

قسمت میانی کوله‌ی عقب (به سمت بیرون):

کالاهای سبک با مورد مصرف محدود؛ کالاهایی مثل لباس گرم، لباس جای‌گزین، کیف کمک‌های اولیه

در بهره‌گیری از فضاهای بیرونی کوله‌پشتی این قراردادها را هم در نظر بگیرید. مثلا زیر‌انداز را ترجیحا در کاور ضد آب زیر کوله‌پشتی قرار دهید و مخازن سوخت را در فضاهای بیرونی و کناری کوله‌پشتی بگذارید تا ایمنی‌ کوله‌تان بیشتر حفظ شود.