دکوراسیون منزل کوچک و خانه های ۵۰ متری (بخش اول)
دکوراسیون منزل کوچک و خانه های ۵۰ متری (بخش اول)

دکوراسیون منزل کوچک و خانه های ۵۰ متری (بخش اول)، دکوراسیون و چیدمان منزل در ایران دچار دست خوش‌های بسیاری شده است. از ابتدا تا زمان قاجار بیشتر طراحی‌ها سنتی بود. به گونه‌ای که معماری ایرانی در جابجای خانه دیده می‌شد. این موضوع در چیدمان خانه نیز قابل تشخیص بود که بعد از به قدرت رسیدن حکومت پهلوی و تغییرات ساختاری که در زندگی مردم آن دوره به وجود آمد، تغییر به سوی مدرن شدن نیز روز به روز افزایش یافت. این تغییرات در همه جوانب صورت گرفت. به گونه‌ای که دیزاین منزل کمتر به صورت سنتی انجام می‌شد و ترجیح همه به دکوراسیون مدرن معطوف شد.

دکوراسیون منزل کوچک و خانه های ۵۰ متری

  • جدا کردن فضاها با رنگ‌های متفاوت

یکی از راه‌ها برای چیدمان خانه کوچک این است که به جای دیوارها و قفسه‌های جداکننده، از رنگ‌های مختلف استفاده کنید. کف و دیوارهای هر فضا را با توجه به کارکردی که برای آن انتخاب کرده‌اید به رنگ متفاوتی دربیاورید.

  • پرده‌های ساده

پرده‌های ضخیم و پرنقش یا دراپه‌های سنگین مناسب سرسراهای بزرگ هستند. استفاده از چنین پرده‌هایی فضای خانه کوچک شما را دلگیر و خفه‌کننده نشان می‌دهد.

  • کمک گرفتن از نور

نور در بزرگ نشان دادن خانه بسیار تاثیرگزار است. سعی کنید در طول روز بیشترین استفاده را از نور طبیعی بکنید.

  • استفاده از فضای زیر تخت و خالی

بهتر است تخت‌خوابی سفارش بدهید که بتوانید از فضای زیر آن هم استفاده کنید. بسیاری از طراحان در طراحی اولیه تخت کشوهایی تعبیه کرده‌اند که وسایلی مانند ملحفه‌های تمیز یا لباس در آن‌جا قرار بگیرند. چنین تخت‌هایی برای خانه‌ها و اتاق‌های کوچک انتخاب مناسب‌تری هستند.

  • مبلمانی با ارتفاع کم

هرچقدر مبلمان شما بلندتر باشند، فضا را کوچک‌تر نشان می‌دهند. بهتر است از مبلمانی استفاده کنید که کمترین ارتفاع استاندارد را دارند. چنین وسایلی در عین حال که راحت هستند فضا را هم بزرگ‌تر نشان می‌دهند.

  • از وسایل بزرگ و تجملاتی پرهیز کنید

تصور کنید در قسمت پذیرایی چیدمان خانه کوچک یک لوستر بزرگ و سنگین آویزان باشد چنین وسیله‌ای هیچ سنخیتی با فضایی که در آن قرار گرفته است ندارد. در این حالت نه تنها زیبایی لوستر به چشم نمی‌‌آید، بلکه حتی زشت هم به نظر می‌رسد!

  • وسایل غیرضروری را حذف کنید

در چیدمان خانه کوچک شما برای تمام وسایل غیرضروری که در زندگی امروزی وجود دارد، جای کافی ندارد. وسایل خود را با دقت بالایی انتخاب کنید. به طور مثال اگر اهل دیدن برنامه‌های تلویزیونی نیستید یا از لپ‌تاپ خود برای دیدن فیلم استفاده می‌کنید، احتمالا نیازی به تلویزیون ندارید. اگر در آشپزخانه اجاق‌گاز دارید شاید بتوانید از ماکروفر صرف نظر بکنید.