تیرآهن های مورد استفاده در صنعت برج سازی باید چه ویژگی هایی داشته باشد
تیرآهن های مورد استفاده در صنعت برج سازی باید چه ویژگی هایی داشته باشد

مقاطع فولادی IPE و IPB، مقاطع فولادی پرکاربرد در صنعت برج سازی، مقاطع فولادی گوناگونی در طراحی و ساخت برج‌ ها کاربرد دارند. هر مقطع فولادی، با توجه به کاربرد و ویژگی های مخصوص به خود، در قسمت خاصی از ساختمان به کار میرود و نیاز خاصی را برطرف میکند. به طور مثال، مقاطع فولادی IPB در ستون‌ ها به‌کار می روند و مقاطع فولادی IPE معمولا در تیر ها مورد استفاده قرار میگیرند.

 

فولاد استاندارد چگونه تولید می‌شود؟

یکی از مسائل تاثیرگذار در فرآیند تولید فولاد های باکیفیت، کم‌کردن درصد ناخالصی ‌هاست. به عنوان نمونه، اگر کربن به‌کار رفته در فلزات، ناخالصی کمتری داشته باشد، در مجموع محصول باکیفیت ‌تری تولید میشود. فولاد با سه روش اکسیژن، کوره الکتریکی و اپن هارت تولید میشود. تولید فولاد با این سه روش، مزیت‌ ها و معایب خود را دارد.

تیرآهن های مورد استفاده در برج سازی

تیرآهن‌های IPE از بهترین مدل‌های پروفیل موجود در فرایند ساخت و ساز هستند. این تیرآهن‌ها تحت استاندارد خاصی به بازار عرضه میشوند. نام این استاندارد بر اسم این محصول قرار گرفته است. مقاطع فولادی IPE مزیت ‌ها و معایب مربوط به خود را دارد.

مزیت این نوع از ورق، این است که جان بلندتر و قوی‌ تری نسبت به بال‌ ها دارد و در نتیجه در تیر ها مورد استفاده قرار میگیرد. از طرف دیگر، به سبب اینکه این مقاطع فلزی، به سادگی کمانش یا خم میشوند، در ستون‌ها مورد استفاده قرار نمیگیرند.

ویژگی‌های مقاطع فولادی IPE

تیرآهن‌ های IPE در مقایسه با بتن نیاز به فضای کمتری دارند. علاوه بر این، به سبب قابلیت ‌های خاص آن‌ها، در ساختمان ‌های مرتفع و برج ها بیشترین استفاده را دارند. از دیگر ویژگی‌ های این مقاطع، امکان اتصال چند عدد از آن‌ها به یکدیگر است.

انواع مقاطع فولادی IPB

این تیرآهن با استاندارد IPB به بازار عرضه می‌ شود و شکلی مانند حرف انگلیسی" H " دارد. این مقاطع فلزی در سه آلیاژ کلی تولید میشوند:

  • ST37
  • ST44
  • ST52

ویژگی‌های مقاطع فولادی IPB

مقاطع فولادی IPB برخلاف تیرآهن‌های IPE، دارای جان و بال یکسان هستند؛ به بیان دیگر، این نوع از مقاطع فولادی، عیوب مقاطع فولادی قبلی را برطرف کرده و در نتیجه علاوه بر تیر، در ساخت ستون ‌ها استفاده می‌شود. البته عیب این مقاطع در این است که فقط و فقط در ساختمان‌های با ارتفاع و طبقات کم مورد استفاده قرار میگیرند، در حالی که مقاطع فولادی IPE برای ساخت سازه‌های مرتفع و برج‌ها استفاده میشوند. این محصولات سطحی پهن و مقاومت کششی بالایی نسبت به انواع تیرآهن‌های فولادی دارند.