آزالیا و گل ناز، دو گیاه مناسب برای رشد و زندگی در آپارتمان
آزالیا و گل ناز، دو گیاه مناسب برای رشد و زندگی در آپارتمان

آزالیا و گل ناز، دو گیاه مناسب برای رشد و زندگی در آپارتمان، گیاهان آپارتمانی می‌توانند به عنوان عناصر دکوری محسوب شوند و علاوه بر آن تاثیر مثبتی بر محیط می‌گذارند و هوا را نیز تصفیه می‌کنند. اما اگر شما دانش زیادی در مورد پرورش گیاهان آپارتمانی ندارید بهتر است برای شروع با گیاه آزالیا و گل ناز شروع کنید. با ما همراه باشید تا با نحوه نگهداری این گیاهان آشنا شوید.

آزالیا

دیگر گل مناسب آپارتمان که گل‌های زیاد آن باعث زیبایی‌اش شده، آزالیا است. یکی از گل‌هایی که نزدیک عید سروکله‌اش در گل‌فروشی‌ها پیدا می‌شود آزالیا است. گل‌های زیاد و رنگ‌های جذاب این گل سبب شده در دکوراسیون منزل خیلی‌ها دیده شود.

آزالیا از کجا آمده است؟

خاستگاه اصلی آزالیا ژاپن است و در این کشور اهمیت زیادی دارد. به جز ژاپن این گل مناسب آپارتمان در هند و آمریکا هم معروف است. این گل را به نام خرزهره هندی هم می‌شناسند.

شرایط نگهداری آزالیا

نور

آزالیا هم مانند بنفشه آفریقایی نور مستقیم آفتاب را دوست ندارد و نور مستقیم برگ‌هایش را می‌سوزاند. از طرفی نور کم هم باعث می‌شود گیاه آپارتمانی ارزان گل ندهد.

آب

برعکس بنفشه آفریقایی خاک آزالیا باید همیشه مرطوب باشد و اگر خاک خشک شود، برگ‌های گیاه می‌ریزند. البته تا زمانی که سطح خاک خیس است نباید باز به گلدان آب دهید.

بنابراین بهتر است به خاک کمی شن و ماسه اضافه کنید تا سطح خاک سریع خشک نشود و شما را به اشتباه بیندازد. مراقب باشید در زیرگلدانی آب جمع نشود و آب اضافه را خالی کنید. برای آبیاری هم باید از آب بدون املاح استفاده کنید.

دما

آزالیا محیط گرم را دوست ندارد. دمای مناسب برای این گیاه ۱۰ تا ۱۸ درجه است. گرمای هوا باعث ریختن گل‌ها و خشک شدن برگ‌ها می‌شود.

گلدان

ریشه‌های آزالیا عمقی پایین نمی‌روند بلکه به اطراف پخش می‌شوند بنابراین به گلدانی عمیق نیاز ندارد و باید گلدانی پهن تهیه کنید.

گلدان‌های سفالی برای آزالیا بهتر هستند چون گرما را به ریشه‌ها منتقل نمی‌کنند و ریشه از بین نمی‌رود. به جز گرما گلدان سفالی در برابر سرما هم از گیاه محافظت می‌کند.

نکاتی جالب درمورد آزالیا

  • آزالیا یکی از نمادهای شهر سائوپائولوی برزیل است.
  • آزالیا شدیدا سمی است و در گذشته در گلدانی سیاه به عنوان تهدید مرگ فرستاده می‌شد.
  • جشنواره گل‌های آزالیا در ژاپن، هنگ‌کنگ، آمریکا و کره برگزار می‌شود.

گل ناز

گل مناسب آپارتمان بعدی گل ناز است. گل ناز هم با رنگ‌های زیبا و طرز نگه‌داری نسبتا ساده‌اش جای خود را میان گیاهان خانه‌های بسیاری از ما پیدا کرده.

گل ناز از کجا آمده است؟

گل ناز از گیاهان بومی آرژانتین، جنوب برزیل و اروگوئه است و به طور کلی در آمریکا و آسیای جنوبی دیده می‌شود.

شرایط نگهداری گل ناز

نور

همه گیاهان کم و زیاد به نور نیاز دارند. گل ناز هم از این قاعده مستثنی نیست و اتفاقا به نور مستقیم و محیطی روشن نیاز دارد.

کمبود نور باعث می‌شود گل‌های گیاه شکوفا نشوند بنابراین اگر در شهری ابری زندگی می‌کنید نگهداری این گیاه به شما توصیه نمی‌شود.

آب

برخلاف نور، گل ناز به آب زیادی احتیاج ندارد و آب زیاد باعث پوسیدگی ریشه می‌شود.

دما

محیط نگهداری گل ناز نباید زیاد سرد باشد و سردترین دمایی که این گیاه می‌تواند تحمل کند، ۲ سانتی‌گراد است.

گلدان

جنس گلدان این گیاه اهمیت زیادی ندارد اما نکته مهم خاک گل ناز است که باید به درستی زهکشی شده باشد تا آب باقی مانده از زیر گلدان خارج شود. پیشنهاد ما برای خاک گلدان گل ناز ترکیب خاک معمولی و خاک برگ یا خاک معمولی یا کود دامی پوسیده است.